Zastrzeżenie numeru PESEL

Wcześniej pisałam już o tym, że od 17 listopada 2024 r. można zastrzec swój numer PESEL.

Zastrzeżenie PESELU ma przede wszystkim ochronić nas przed jego nieautoryzowanym wykorzystaniem i poprawić bezpieczeństwo naszych danych.

Można to zrobić:

  • elektronicznie – za pomocą aplikacji mObywatel  lub na stronie internetowej gov.pl.
  • osobiście w urzędzie gminy, oddziałach banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych oraz placówkach pocztowych. 

Pamiętaj!

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne.

Do dnia dzisiejszego, po 3 miesiącach od wprowadzenia takiej możliwości, już ponad 2 mln osób zastrzegło numer PESEL.

Uwaga!

Musimy mieć na względzie, że nasze dane będą jednak w pełni chronione dopiero od 1 czerwca tego roku. Dopiero od tego czasu instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL.

Przypomnijmy, jak działa i co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Każde zastrzeżenie numer PESEL, znajdzie się w specjalnym rejestrze.

Od 1 czerwca rejestr ten będzie musiał być sprawdzany przez każdą instytucję np. banki, instytucje kredytowe, ale też operatorów telekomunikacyjnych i notariuszy. Sprawdzenie będzie miało miejsce w sytuacji, gdy owe instytucje będą chciały zawrzeć umowę z klientem.

Przykład: Posługując się sfałszowanym dowodem osobistym innej osoby i podszywając się pod nią, oszust zawiera umowę o kredyt konsumencki oraz otrzymuje środki pieniężne od kredytodawcy. Oszustwa można byłoby uniknąć, gdyby numer PESEL kredytobiorcy został zastrzeżony, a kredytodawca – przed zawarciem umowy – sprawdził rejestr zastrzeżeń.


Warto zaznaczyć, że jeśli instytucje nie dopełnią obowiązku weryfikacji lub – pomimo aktywnego zastrzeżenia – udzielą np. pożyczki na skradzione dane, poszkodowana osoba nie będzie musiała spłacać zadłużenia powstałego wskutek oszustwa.  

Osoby, które dokonały zastrzeżenia swoich numerów PESEL, unikają zatem potencjalnych kłopotów, kosztów i negatywnych emocji, gdy kredytodawcy dochodzą od nich roszczeń, powołując się na umowy, które w rzeczywistości zawarto z oszustami. Wystarczy, że powołają się na takie zastrzeżenie, aby obronić się przed podnoszonymi roszczeniami.


Czy zastrzeżenie numeru PESEL będzie weryfikowane tylko przy kredytach? 
Nie. Zastrzeżenie PESEL uniemożliwi także np. wyrobienie duplikatu karty SIM, zawarcie umowy u notariusza przy sporządzaniu dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości czy podpisanie umowy leasingowej. 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz.U.2023.1394).

Warto rozważyć taką możliwość 😊

Zapraszam Cię do kontaktu, jeżeli masz wątpliwości lub dodatkowe pytania KONTAKT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *